We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-2TD4228-10/W security camera Dome IP security camera Indoor & outdoor 2688 x 1520 pixels Ceiling
SKU
DS-2TD4228-10/W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Thermal & Optical Bi-spectrum Network Speed Dome
- Behavior analysis function, based on deep learning algorithm: line crossing, intrusion, region entrance and exit
- Temperature exception alarm for fire prevention
- Fire detection algorithm
- 256 × 192 (the resolution of output image is 1280 × 720) resolution 12 μm, VOx UFPA, NETD ≤ 35 mK (25 °C, F# = 1.0)
- Image processing technology: Liner, histogram, and self-adaptive thermal AGC mode, DDE, 3D DNR
- High quality detector with 10 years warranty
- Smart tracking: Panorama tracking, Event tracking and Multi-scene patrol tracking
- Smart tracking linkage: thermal view and optical view
Category: Security Cameras
| SKU | DS-2TD4228-10/W |
|---|---|
| EAN | 6931847150907 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Ext Thermal & Optical Bi-spectrum PTZ
Thermal & Optical Bi-spectrum Network Speed Dome
Hikvision Thermal & Optical Bi-spectrum Network 32x PTZ 256 ? 192 resolution 4M Optical 4.8 -153mm lens 1.2m min. focusing distance up to 100m IR range Temp Range: -20?C to 150?C Audio/Alarm 24 VAC ? 20%/ 48 VDC ? 20% 5 year warranty
| Features | |
|---|---|
| Type | Dome |
| Resolution | 256 x 192 |
| Lens Type | Variable Lens |
| Lens | 4.8-153mm |
| PoE/PoE+ | PoE |
| Colour | White |
| Dimensions (W x H x D) | 305 x 185 x 163 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Weight | 3.9 Kg |
| Performance | |
|---|---|
| Number of languages | 32 |
| Languages support | Bulgarian, Traditional Chinese, Czech, Danish, German, Dutch, English, Spanish, Estonian, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, LAT, Lithuanian, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, SER, Slovak, Slovenian, Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Thermal sensitivity (NETD) | 35 mK |
| IFOV (spatial resolution) | 1.7 mRad |
| Dynamic range | 120 dB |
| Design | |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Camera | |
| Tilt preset speed | 200 °/sec |
| Pan preset speed | 240 °/sec |
| Minimum illumination | 0.05 lx |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| Tilt speed | 105 °/sec |
| Pan range | 0 - 360° |
| Pan speed | 200 °/sec |
| Camera shutter speed | 1 - 1/100000 s |
| Field of view (FOV) angle (thermal module) | 18 x 13.5° |
| Response waveband | 8 - 14 µm |
| Camera pixel size | 12 µm |
| Lens viewing angle, horizontal | 58.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 33.8° |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Sensor type (thermal module) | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays |
| Effective sensor resolution (thermal module) | 256 x 192 pixels |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 4.4 |
| Minimum aperture number | 1.2 |
| Digital zoom | 8x |
| Fixed focal length (thermal module) | 10 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 100 m |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| Maximum resolution | 2688 x 1520 pixels |
| Supported graphics resolutions | 352 x 288, 704 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080), 2688 x 1520 |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 4 MP |
| Audio | |
| Audio formats supported | G.711 A-law, G.711 μ-law, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE |
| User access level | Administrator, Operator, User |
| Number of simultaneous live view channels | 20 channels |
| Live view | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Ports & interfaces | |
| RS-485 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Temperature sensor | Yes |
| Temperature measurement range | -20 - 150 °C |
| Alarm input channels | 7 |
| Alarm output channels | 2 |
| Temperature measurement accuracy | 8 °C |
| Number of detectable fire points | 10 |
| Fire detection | Yes |
| Management features | |
| Web browser | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 30 W |
| DC output voltage | 24, 48 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 185 mm |
| Depth | 163 mm |
| Height | 305 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Temperature measurement range | -20 - 150 °C |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |