We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-2TD2138-4/QY security camera Bullet IP security camera Outdoor 1280 x 720 pixels Wall
SKU
DS-2TD2138-4/QY
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Thermal Network Bullet Camera, 384 x 288, 12 μm, VOx UFPA, NETD < 35 m, 4.4 mm, 2.72 mrad, 25 fps, 3D DNR, PoE, 12 VDC, 24 VAC, IP67, TVS 6000V
- 384 × 288 resolution, 12 μm, VOx UFPA, NETD < 35 mK (25°C, F1.0)
- Temperature exception alarm for fire prevention, -20°C to 150°C (-4°F to 302°F), ± 8°C (± 14.4°F)
- Image processing technology: linear, histogram, self-adaptive thermal AGC mode, DDE, 3D DNR
- High quality detector with 10 years guarantee
Category: Security Cameras
| SKU | DS-2TD2138-4/QY |
|---|---|
| EAN | 6931847140557 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Hikvision DS-2TD2138-4/QY Anti-Corrosion Thermal Network Bullet Camera is applied to perimeter defense and fire-prevention purposes in critical infrastructures such as airport, railway, prison, power station, 4S stores, and so on. With the vanadium oxide uncooled focal plane sensor, it enhances the thermal image quality. It adopts anti-corrosion coating to meet the requirements of used in anti-corrosion environment.
| Performance | |
|---|---|
| Number of languages | 32 |
| Languages support | Multi |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Thermal sensitivity (NETD) | 35 mK |
| IFOV (spatial resolution) | 2.72 mRad |
| Design | |
| Weatherproof | Yes |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| Protection features | Corrosion resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Camera | |
| Field of view (FOV) angle (thermal module) | 60 x 45° |
| Camera pixel size | 12 µm |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Sensor type (thermal module) | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays |
| Effective sensor resolution (thermal module) | 384 x 288 pixels |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Detect distance | 562 m |
| Recognize distance | 141 m |
| Identify distance | 70 m |
| Digital zoom | 8x |
| Infrared spectral band | 8 - 14 µm |
| Fixed focal length (thermal module) | 4.4 mm |
| Aperture number (thermal module) | 1.1 |
| Video | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1280 x 720 pixels |
| Supported graphics resolutions | 352 x 288, 640 x 512, 704 x 576, 1280 x 720 (HD 720) |
| Audio | |
| Audio formats supported | G.711 A-law, G.711 μ-law, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, SRTP, SFTP |
| Client interoperability | iVMS-4200, Hik-Connect |
| User access level | Administrator, Operator, User |
| Number of simultaneous live view channels | 20 channels |
| Live view | Yes |
| Storage | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| RS-485 ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Temperature measurement range | -20 - 150 °C |
| Security algorithms | EAP-MD5, EAP-TLS |
| Password protection type | User |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Password protection | Yes |
| Automatic Network Replenishment (ANR) | Yes |
| Alarm input channels | 2 |
| Alarm output channels | 2 |
| Temperature measurement accuracy | 8 °C |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Behavior analysis | Intrusion detection, Line crossing detection, Region entrance detection, Region exiting detection |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 5.5 W |
| AC input voltage | 24 V |
| DC output voltage | 12 |
| DC output current | 0.61 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Length | 351.3 mm |
| Width | 113.5 mm |
| Height | 115.2 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Temperature measurement range | -20 - 150 °C |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |