We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-2TD2138-25/QY security camera Bullet IP security camera Outdoor 1280 x 720 pixels Wall
SKU
DS-2TD2138-25/QY
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Thermal Network Bullet Camera, 384 x 288, 12 μm, VOx UFPA, NETD < 35 m, 25 mm, 0.48 mrad, 25 fps, 3D DNR, PoE, 12 VDC, 24 VAC, IP67, TVS 6000V
- 384 × 288 resolution, 12 μm, VOx UFPA, NETD < 35 mK (25°C, F1.0)
- Temperature exception alarm for fire prevention, -20°C to 150°C (-4°F to 302°F), ± 8°C (± 14.4°F)
- Image processing technology: linear, histogram, self-adaptive thermal AGC mode, DDE, 3D DNR
- High quality detector with 10 years guarantee
Category: Security Cameras
| SKU | DS-2TD2138-25/QY |
|---|---|
| EAN | 6931847140595 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Hikvision DS-2TD2138-25/QY Anti-Corrosion Thermal Network Bullet Camera is applied to perimeter defense and fire-prevention purposes in critical infrastructures such as: airport, railway, prison, power station, 4S stores, and so on. With the vanadium oxide uncooled focal plane sensor, it enhances the thermal image quality. It adopts anti-corrosion coating to meet the requirements of used in anti-corrosion environment.
| Performance | |
|---|---|
| Number of languages | 32 |
| Languages support | Multi |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Thermal sensitivity (NETD) | 35 mK |
| IFOV (spatial resolution) | 0.48 mRad |
| Design | |
| Weatherproof | Yes |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| Protection features | Corrosion resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Camera | |
| Field of view (FOV) angle (thermal module) | 11 x 8° |
| Camera pixel size | 12 µm |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Sensor type (thermal module) | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays |
| Effective sensor resolution (thermal module) | 384 x 288 pixels |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Detect distance | 3194 m |
| Recognize distance | 799 m |
| Identify distance | 399 m |
| Digital zoom | 8x |
| Infrared spectral band | 8 - 14 µm |
| Fixed focal length (thermal module) | 25 mm |
| Aperture number (thermal module) | 1.1 |
| Video | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1280 x 720 pixels |
| Supported graphics resolutions | 704 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 352 x 288, 640 x 512 |
| Audio | |
| Audio formats supported | G.711 A-law, G.711 μ-law, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, SRTP, SFTP |
| Client interoperability | iVMS-4200, Hik-Connect |
| User access level | Administrator, Operator, User |
| Number of simultaneous live view channels | 20 channels |
| Live view | Yes |
| Storage | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| RS-485 ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Temperature measurement range | -20 - 150 °C |
| Security algorithms | EAP-MD5, EAP-TLS |
| Password protection type | User |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Password protection | Yes |
| Automatic Network Replenishment (ANR) | Yes |
| Alarm input channels | 2 |
| Alarm output channels | 2 |
| Temperature measurement accuracy | 8 °C |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Behavior analysis | Intrusion detection, Line crossing detection, Region entrance detection, Region exiting detection |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 5.5 W |
| AC input voltage | 24 V |
| DC output voltage | 12 |
| DC output current | 0.61 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Length | 351.3 mm |
| Width | 113.5 mm |
| Height | 115.2 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Temperature measurement range | -20 - 150 °C |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |