We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-2TD2137-4/PY security camera Bullet IP security camera Outdoor 1280 x 720 pixels Ceiling/wall
SKU
DS-2TD2137-4/PY
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4.4mm, 384x288, RJ-45, RS-485, microSD, PoE, 12V DC, IP67, 351.3x113.5x115.2 mm
- algorithm: line crossing, intrusion, region entrance and exit
- Temperature exception alarm for fire prevention
- Fire detection algorithm
- 384 × 288 resolution 17 μm, VOx UFPA, NETD ≤ 35 mK (25 °C, F# = 1.1)
- Image processing technology: Linear, histogram, and self-adaptive thermal AGC mode, DDE, 3D DNR
Category: Security Cameras
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Product colour | White |
| SKU | DS-2TD2137-4/PY |
| EAN | 6941264077930 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Hikvision DeepInView Anti-corrosion Thermal Network Bullet Camera 384 ? 288 resolution 4.4mm 0.3m min. focusing distance Audio/Alarm 12 VDC ? 20%/PoE 5 year warranty
Hikvision DS-2TD2137-4/PY Anti-corrosion Thermal Network Bullet Camera is applied to perimeter defense and fire-prevention purposes in scenes such as: port dock island tunnel humid environment and so on. With the vanadium oxide uncooled focal plane sensor it enhances the thermal image quality. The coating technology can meet the use requirements in anti-corrosion environment.
• Behavior analysis function based on deep learning algorithm: line crossing intrusion region entrance and exit
• Temperature exception alarm for fire prevention
• Fire detection algorithm
• 384 ? 288 resolution 17 μm VOx UFPA NETD ≤ 35 mK (25 ?C F# = 1.0)
• Image processing technology: Linear histogram and self-adaptive thermal AGC mode DDE 3D DNR
• NEMA-4X Standard
| Features | |
|---|---|
| Type | Bullet |
| Resolution | 384 x 288 |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Lens | 4.4mm |
| PoE/PoE+ | PoE |
| FPS | 25 |
| Colour | White |
| Dimensions (W x H x D) | 351.3 x 113.5 x 115.2 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 1.7 Kg |
| Performance | |
|---|---|
| Number of languages | 32 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Thermal sensitivity (NETD) | 35 mK |
| Thermal module | Yes |
| Design | |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Camera | |
| Field of view (FOV) angle (thermal module) | 90 x 65.3° |
| Image sensor | |
| Sensor type (thermal module) | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays |
| Effective sensor resolution (thermal module) | 384 x 288 pixels |
| Lens system | |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 8x |
| Fixed focal length (thermal module) | 4.4 mm |
| Aperture number (thermal module) | 1 |
| Video | |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1280 x 720 pixels |
| Frame rate | 25 fps |
| Video streaming | Yes |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711a, G.711u, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS,NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
| RS-485 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Temperature sensor | Yes |
| Management features | |
| Behavior analysis | Intrusion detection, Line crossing detection |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 4.5 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 5 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 351.3 mm |
| Depth | 113.5 mm |
| Height | 115.2 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |