We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-2SE7C144IW-AE(32X/4)(S5) security camera Dome IP security camera Indoor & outdoor 2560 x 1440 pixels Ceiling
SKU
DS-2SE7C144IW-AE(32X/4)(S5)
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4 MP, 1/2.8" Progressive Scan CMOS, 4mm, 5.9-188.8mm, WDR, ROI, RJ-45, microSD, IP66, PoE, 220x382.1mm
- 1/2.8" Progressive Scan CMOS
- High quality imaging with 4 MP resolution
- Excellent low-light performance with powered-by-DarkFighter technology
- Secures an expansive area with 32× optical zoom and 16× digital zoom
- Supports WDR, HLC, BLC, 3D DNR, defog, regional exposure, regional focus, rapid focus
- Expansive night view with up to 150 m IR distance
- Supports 24 VAC & Hi-PoE
- Supports audio visual alarm. The white flashing light and audible warning can be triggered by certain events, and the warning content is selectable
Category: Security Cameras
| SKU | DS-2SE7C144IW-AE(32X/4)(S5) |
|---|---|
| EAN | 6941264084532 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
Special Series
These robust cameras safeguard perimeters from above, providing a comprehensive overview with great details.
These robust cameras safeguard perimeters from above, providing a comprehensive overview with great details.
| Performance | |
|---|---|
| PTZ modes | 4 Pattern, Auto scan |
| Fog proof | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera | |
| Pan preset speed | 240 °/sec |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Tilt angle range | -15 - 90° |
| Tilt speed | 200 °/sec |
| Pan range | 0 - 360° |
| Pan speed | 160 °/sec |
| White balance | ATW, Auto, Fluorescent, Indoor, MWB, Outdoor, Sodium lamp |
| Camera shutter speed | 1 - 1/30000 s |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system | |
| Recognize distance (tele) | 612 m |
| Observe distance (tele) | 1214.3 m |
| Identify distance (tele) | 306 m |
| Detect distance (tele) | 3060 m |
| Focus | Motorized/Manual |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 32x |
| Digital zoom | 16x |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 150 m |
| LED type | IR |
| Video | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, DNR, Saturation, Sharpness |
| Privacy masking | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Bit rate | 32 Kbps - 16 Mbps |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Supported graphics resolutions | 352 x 240, 352 x 288, 640 x 480 (VGA), 704 x 480, 704 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440 |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 4 MP |
| Audio | |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Sample rate | 48 kHz |
| Audio formats supported | AAC, G.711 A-law, G.711 μ-law, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Bit rate range | 32 - 192 Kbit/s |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Number of users | 32 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| Number of simultaneous live view channels | 20 channels |
| Storage | |
|---|---|
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Crossing line, Face detection, Intrusion, Region entrance detection, Region exiting detection |
| Video motion detection | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| Password protection | Yes |
| Mirror | Yes |
| Digital watermark | Yes |
| Automatic Network Replenishment (ANR) | Yes |
| Management features | |
| Web browser | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC, PoE |
| Power consumption (max) | 42 W |
| AC input voltage | 24 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height | 382.1 mm |
| Diameter | 22 cm |
| Weight | 4.5 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Focus | Motorized/Manual |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |