We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hewlett Packard Enterprise Removable Disk Cartridge (RDX) internal backup system Storage drive RDX cartridge 2000 GB
SKU
695143-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Removable Disk Cartridge (RDX) internal backup system
Category: Backup Storage Devices
| Product type | Storage drive |
|---|---|
| Native capacity | 2000 GB |
| Type | RDX |
| Media type | RDX cartridge |
| SKU | 695143-001 |
| EAN | 5712505660546 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Media type | RDX cartridge |
| Compression ratio | 2:1 |
| Internal | Yes |
| Data storage type | RDX |
| Product type | Storage drive |
| Storage | |
| Compressed capacity | 4000 GB |
| Native capacity | 2000 GB |
| Technical details | |
| Width | 234 mm |
| Height | 152 mm |
| Depth | 278 mm |
| Compression ratio | 2:1 |
| Internal | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Features | |
| Product type | Storage drive |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 234 mm |
| Height | 152 mm |
| Depth | 278 mm |