We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HEDBOX RP-DNB2L battery charger Digital camera battery
SKU
RP-DNB2L
Category: Battery Chargers
| SKU | RP-DNB2L |
|---|---|
| EAN | 0712323919777 |
| Manufacturer | Hedbox |
| Availability | Out of Stock |
This DV Charger Plate is designed for use only with the HEDBOX RP-DC50, HED-DC55, RP-DC40 and RP-DC30 DV Battery Charger.
It is designed to be used with standard CANON BP battery mount type.
– CANON | BP-2L12 ; BP-2L10 ; BP-2L14 ; BP-2L22 ; BP-2L24H ; NB-2L ; NB-2L22
It is designed to be used with standard CANON BP battery mount type.
– CANON | BP-2L12 ; BP-2L10 ; BP-2L14 ; BP-2L22 ; BP-2L24H ; NB-2L ; NB-2L22
| Features | |
|---|---|
| Suitable for | Digital camera battery |
| Compatible products | RP-DC50, HED-DC55, RP-DC40 and RP-DC30 DV |
| Number of batteries supported | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Output voltage | 8.4 V |
| Battery | |
| Batteries included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 5.1 mm |
| Depth | 6.3 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 25 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Compatible products | RP-DC50, HED-DC55, RP-DC40 and RP-DC30 DV |
| Number of batteries supported | 1 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |