We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Havis DS-ZEB-504-3 mobile device dock station Tablet Black
SKU
DS-ZEB-504-3
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Docking Station for Zebra ET60, ET65, ET60W, & ET65W Tablets with Advanced Port Replication and Triple Antenna Pass-Thru Connection
- Supports Zebra's ET60, ET65, ET60W, & ET65W Tablets in Public Sector, Material Handling, Utility Services, Waste Management and other demanding environments
- Advanced port replication includes video capability as well as standard options to support mission-critical peripherals
- Equipped with triple pass-through antenna connections
- LED power indicator
- Spring-loaded, floating docking connector head ensures connectivity even through heavy vibration
- One-handed docking & undocking
- Requires a Havis-approved external power supply
- Provides access to critical buttons, ports, and bar code scanner when tablet is docked
- Compact & lightweight
- Compatible with the Zebra Extended Battery, Kickstand with Hand Strap, Carry Handle, and CAC Reader
- Integrated cable management system
- Integrated VESA 75 mounting pattern
- Polycarbonate construction ensures strength, ruggedness and extreme temperature resistance
- Rounded edges and corners for comfort and safety
- Keyed lock for added security
- Made in USA
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | DS-ZEB-504-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Havis |
| Availability | Out of Stock |
Docking Station for Zebra ET60, ET65, ET60W, & ET65W Tablets with Advanced Port Replication and Triple Antenna Pass-Thru Connection
| Performance | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET60, ET65, ET60W, ET65W |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB hub | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 838 mm |
| Height | 260 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Package weight | 1.13 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Package weight | 1.13 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| USB hub | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |