We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Havis DM-10-112 signage display mount 53.3 cm (21") Black
SKU
DM-10-112
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Heavy Duty Display Mount For A Single Display With Free Standing Base
- An ideal retail, hospitality or healthcare display mount for a single VESA 75 or VESA 100 compliant display weighing up to 18 lbs (8.2 kg)
- Allows the display to tilt 90° and the stand to rotate 300°
- Easy adjustable tilt and rotation tensioning to suit user preferences
- Enhances user comfort and minimizes screen glare
- Integrated cable management and protection
- Rubber pad to protect your countertops
- Stand portability and no drilling required
- Retail hardened - designed for durability
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 21 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 8200 kg |
| SKU | DM-10-112 |
| Manufacturer | Havis |
| Availability | Out of Stock |
This Single Monitor, Heavy Duty, Free Standing DM-1000 Series Product provides cable management, durability, tilt range from 10� to 160� and swivel range of 300�. Ideal Multi-Positioning secure mount for VESA compliant monitor. Includes Weighted 8in
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 8200 kg |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 53.3 cm (21") |
| Design | |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 203.2 mm |
| Depth | 203.2 mm |
| Height | 209.6 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |