We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Havis DM-10-111 signage display mount 53.3 cm (21") Black
SKU
DM-10-111
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Heavy Duty Display Mount For A Single Display
- An ideal retail, hospitality or healthcare display mount for a single VESA 75 or VESA 100 compliant display weighing up to 18 lbs (8.2 kg)
- Allows the display to tilt 90° and the stand to rotate 300°
- Easy adjustable tilt and rotation tensioning to suit user preferences
- Enhances user comfort and minimizes screen glare
- Integrated cable management and protection
- Countertop attachment screws included
- Glue pad options available
- Retail hardened - designed for durabilit
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 21 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 8200 kg |
| SKU | DM-10-111 |
| EAN | 5704174863045 |
| Manufacturer | Havis |
| Availability | Out of Stock |
This Single Monitor, Heavy Duty DM-1000 Series Product with Black versus Silver Swivel Ring at Base, provides cable management, durability, tilt range from 10� to 160� and swivel range of 300�. Ideal Multi-Positioning secure mount for VESA compliant
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 8200 kg |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 53.3 cm (21") |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120.7 mm |
| Depth | 120.7 mm |
| Height | 203.2 mm |
| Weight | 1.8 kg |