We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama Crystal Clear mobile phone case 11.9 cm (4.7") Cover Transparent
SKU
00177801
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 00177801 |
| EAN | 4047443329684 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
- Form-fitting, flexible cover for classic protection of the Apple iPhone 7
- Flexible cover for perfect all-round protection
- Non-slip surface provides a comfortable grip
- Flexible cover for perfect all-round protection
- Non-slip surface provides a comfortable grip
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 69 g |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 69 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hama Crystal Clear mobile phone case 1...
Login for pricing
|
Popular
Mobilis 031003 mobile phone case Black
Login for pricing
|
Hot Product
Mobilis 031002 mobile phone case Black
Login for pricing
|
Bestseller
Mobilis 031009 mobile phone case Holst...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge mobile phone case Holst...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
00177801
|
031003
|
031002
|
031009
|
031008
|
77-81039
|
| Manufacturer |
Hama
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
| Case type |
N/A
|
Pouch case
|
Holster case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
N/A
|
N/A
|
Holster case
|
Holster case
|
Cover case
|





