We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GTS HMC1000-LI handheld mobile computer spare part Battery
SKU
HMC1000-LI
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Li-Ion, 2000 mAh, 3.7V, 35.3x53.3x10.9mm, 42.2g, Black
Category: Handheld Mobile Computer Spare Parts
| Brand compatibility | Symbol |
|---|---|
| Product type | Battery |
| SKU | HMC1000-LI |
| EAN | 0606246602093 |
| Manufacturer | GTS |
| Availability | Out of Stock |
Battery for Symbol MC1000 Series
The HMC1000-LI is a durable replacement for the OEM BTRY-MC10EAB00 battery, featuring the highest quality battery cells to provide longer cycle, extend operating time, and reduce the total number of batteries needed over the lifetime of your device.
The HMC1000-LI is a durable replacement for the OEM BTRY-MC10EAB00 battery, featuring the highest quality battery cells to provide longer cycle, extend operating time, and reduce the total number of batteries needed over the lifetime of your device.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Brand compatibility | Symbol |
| Compatible products | MC1000 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 35.3 mm |
| Depth | 53.3 mm |
| Height | 10.9 mm |
| Weight | 42.2 g |