We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GTS HCH-3006-CHG battery charger
SKU
HCH-3006-CHG
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HCH-3006-CHG - 6-Bay Battery Charger for Symbol MC3000 / MC31XX
Category: Battery Chargers
| Batteries included | No |
|---|---|
| Number of batteries supported | 6 |
| SKU | HCH-3006-CHG |
| EAN | 0705105717258 |
| Manufacturer | GTS |
| Availability | Out of Stock |
The HCH-3006-CHG is a six-bay charger for Symbol MC3000 and MC31XX devices. It charges 50% more batteries in the same space as OEM chargers.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | Symbol MC3000 / MC31XX |
| Number of batteries supported | 6 |
| Compatible battery sizes | No |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Performance | |
| Type | Indoor battery charger |
| Compatible products | Symbol MC3000 / MC31XX |
| Number of batteries supported | 6 |
| Compatible battery sizes | No |
| Battery | |
|---|---|
| Batteries included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 66 mm |
| Weight | 540 g |