We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Google GA03094 mobile phone case 17 cm (6.71") Cover Green
SKU
GA03094
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Pixel 6 Pro Case, Recycled polycarbonate/ Thermoplastic elastomer, Soft Sage
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.71 " |
|---|---|
| Brand compatibility | |
| Material | Polycarbonate (PC),Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Product colour | Green |
| SKU | GA03094 |
| EAN | 0193575030333 |
| Manufacturer | |
| Availability | Out of Stock |
Built to protect. And show off. The Pixel 6 Pro Case highlights the phone's design while keeping it protected – all at a great price. Mix and match to make it yours. A range of colours complement your phone's beautiful design. Protects beautifully. The dual-layer, shock-absorbing case with raised edges helps protect your Pixel from scratches and drops. Fashion that fits into your life. With different colour combos, your case and phone will stand out while fitting in. Thoughtfully made. Built with over 30% post-consumer recycled material, the case is a mindful addition to your phone.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Desktop stand | No |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Green |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 6 Pro |
| Maximum screen size | 17 cm (6.71") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Desktop stand | No |
| Colour name | Soft Sage |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Green |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 6 Pro |
| Maximum screen size | 17 cm (6.71") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Desktop stand | No |
| Colour name | Soft Sage |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80.7 mm |
| Height | 168.1 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Weight | 34.87 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Colour name | Soft Sage |