We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Google GA03009 mobile phone case 17 cm (6.71") Cover Grey
SKU
GA03009
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Pixel 6 Pro Case, Recycled polycarbonate/Thermoplastic elastomer
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.71 " |
|---|---|
| Brand compatibility | |
| Material | Polycarbonate (PC),Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Product colour | Grey |
| SKU | GA03009 |
| EAN | 0193575027036 |
| Manufacturer | |
| Availability | Out of Stock |
Built to protect. And show off.
The Pixel 6 Pro Case highlights the phone’s design while keeping it protected – all at a great price.
Mix and match to make it yours.
A range of colors complement your phone’s beautiful design.
Protects beautifully.
The dual-layer shock-absorbing case with raised edges helps protect your Pixel from scratches and drops.
Fashion that fits into your life.
With different color combos, your case and phone will stand out while fitting in.
Thoughtfully made.
Built with over 30% post-consumer recycled material, the case is a mindful addition to your phone.
The Pixel 6 Pro Case highlights the phone’s design while keeping it protected – all at a great price.
Mix and match to make it yours.
A range of colors complement your phone’s beautiful design.
Protects beautifully.
The dual-layer shock-absorbing case with raised edges helps protect your Pixel from scratches and drops.
Fashion that fits into your life.
With different color combos, your case and phone will stand out while fitting in.
Thoughtfully made.
Built with over 30% post-consumer recycled material, the case is a mindful addition to your phone.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Grey |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 6 Pro |
| Maximum screen size | 17 cm (6.71") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Colour name | Light Frost |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Grey |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 6 Pro |
| Maximum screen size | 17 cm (6.71") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Colour name | Light Frost |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80.7 mm |
| Height | 168.1 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Weight | 34.87 g |
| Other features | |
| Colour name | Light Frost |