We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gioteck VX4PS4-63-MU Gaming Controller Black, Grey Gamepad Analogue / Digital PC, PlayStation 4
SKU
VX4PS4-63-MU
- Wireless freedom
- Ergonomic design with programmable back buttons
- 3.5mm audio headset port
- Motion & vibration support
- PS4 compatible
- PC compatible
- Wireless
- Batteries required: 1 x Li-Ion (included)
Category: Gaming Controllers
| Device type | Gamepad |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Product colour | Black,Grey |
| Gaming platforms supported | PC,PlayStation 4 |
| SKU | VX4PS4-63-MU |
| EAN | 0812313015202 |
| Manufacturer | Gioteck |
| Availability | Out of Stock |
Upgrade to the latest version of our best-seller, the VX4+ Wireless RGB Controller for PS4 from Gioteck, now features customisable RGB lighting, enhancing your gaming experience. Quick-fire triggers, and a precise directional pad bring together lightning-fast performance.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Input device | |
| Programmable buttons | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 4 |
| Gaming control function buttons | Back button, D-pad |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Reflex vibration | Yes |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| Built-in battery | Yes |
| Battery type | Built-in |
| Power source | Battery |
| Battery | |
| Built-in battery | Yes |
| Battery type | Built-in |
| Features | |
| Ergonomic grip | Yes |
| Technical details | |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package depth | 75 mm |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Package weight | 320 kg |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 9504500000 |
| Packaging data | |
| Package weight | 300 g |
| Package width | 165 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 118 mm |
| Package depth | 75 mm |