We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac UX10 G2 256 GB 25.6 cm (10.1") Intel® Core™ i7 16 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro Black
SKU
UM41T4VIXDLX
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
UX10 G2, 10.1" IPS TFT LCD FHD (1920 x 1200) multi-touch, Intel Core i7-10510U, Intel UHD Graphics, 16GB DDR4, 256GB PCIe NVMe SSD, Intel Wi-Fi 6 AX200, 802.11ax, Bluetooth v5.1, Windows 10 Pro
Category: Tablets
| Display | 10.1" |
|---|---|
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Memory | 16GB |
| SKU | UM41T4VIXDLX |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
RUGGED MOBILE POWER AT YOUR FINGERTIPS
ULTIMATELY SECURE RUGGED TABLET
An optional hard handle makes the UX10 easy to grip and carry, allowing you to take the computing power you require to the place it is most needed. A detachable keyboard with retractable hard handle further optimises worker productivity. For total security in authenticating users, the UX10 has an optional integrated fingerprint reader, smart card reader, magnetic stripe reader, an RFID reader, and can also offer a Windows Hello face-authentication camera.
THE CONNECTED TABLET
The UX10 seamlessly supports digital transformation, offering digital connectivity through BT, WiFi, and optional 4G LTE. An optional RS232 port can support legacy equipment. An optional RFID reader allows information feed-back into the management system. All these functionalities ensure the UX10 stays connected no matter whether outdoors or indoors.
THE ‘ALWAYS-ON’ TABLET
In a world where devices need to work 24/7/365 power-up continuity is essential – in portable devices that means a focus on battery configuration. The UX10 offers a range of battery configurations and options, including an optional high capacity battery and an optional bridge battery that ensures a ‘hot swap’ capability. In effect you need never power-down the UX10, making it ideal if the device is pooled between workers or required across multiple work shifts.
THE USABLE-IN-ALL CONDITIONS TABLET
Drop resistance and temperature tolerance aside, the LumiBond® screen ensures usability in all conditions. 1000 nits of brightness make the display readable even in sunlight, whilst rain and glove touch capability guarantee visibility and productivity in even the most extreme conditions.
ATEX AND IECEX CERTIFIED
Certified for hazardous locations, the UX10 fully rugged tablet offers optional ATEX and IECEx Zone 2/22 certification for use in potentially explosive atmospheres.
ULTIMATELY SECURE RUGGED TABLET
An optional hard handle makes the UX10 easy to grip and carry, allowing you to take the computing power you require to the place it is most needed. A detachable keyboard with retractable hard handle further optimises worker productivity. For total security in authenticating users, the UX10 has an optional integrated fingerprint reader, smart card reader, magnetic stripe reader, an RFID reader, and can also offer a Windows Hello face-authentication camera.
THE CONNECTED TABLET
The UX10 seamlessly supports digital transformation, offering digital connectivity through BT, WiFi, and optional 4G LTE. An optional RS232 port can support legacy equipment. An optional RFID reader allows information feed-back into the management system. All these functionalities ensure the UX10 stays connected no matter whether outdoors or indoors.
THE ‘ALWAYS-ON’ TABLET
In a world where devices need to work 24/7/365 power-up continuity is essential – in portable devices that means a focus on battery configuration. The UX10 offers a range of battery configurations and options, including an optional high capacity battery and an optional bridge battery that ensures a ‘hot swap’ capability. In effect you need never power-down the UX10, making it ideal if the device is pooled between workers or required across multiple work shifts.
THE USABLE-IN-ALL CONDITIONS TABLET
Drop resistance and temperature tolerance aside, the LumiBond® screen ensures usability in all conditions. 1000 nits of brightness make the display readable even in sunlight, whilst rain and glove touch capability guarantee visibility and productivity in even the most extreme conditions.
ATEX AND IECEX CERTIFIED
Certified for hazardous locations, the UX10 fully rugged tablet offers optional ATEX and IECEx Zone 2/22 certification for use in potentially explosive atmospheres.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Configurable TDP-down frequency | 0.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | i7-10510U |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Auto focus | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Rugged design | Yes |
| Performance | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Processor manufacturer | Intel |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Pen | |
| Stylus pen | Yes |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| Battery | |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4200 mAh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 276.8 mm |
| Depth | 194.5 mm |
| Height | 23.5 mm |
| Weight | 1.22 kg |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Stylus pen type | Passive |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -29 - 63 °C |
| Storage temperature (T-T) | -51 - 71 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Intel |
| SSD interface | PCI Express |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |