We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac RX10 256 GB 25.6 cm (10.1") Intel® Core™ M 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 7 Professional Black, Grey
SKU
RF2OCRDE5DXF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10.1" IPS LCD+TOUCH (1920x1200), Intel Core M-5Y71 1.2GHz, Intel HD Graphics 5300, 8GB LPDDR3, SSD 256GB, Intel Dual Band Wireless-AC 7265 802.11ac, Bluetooth v4.0, Windows 7 Pro, Camera 8 MP
Category: Tablets
| Display | 10.1" |
|---|---|
| Operating system | Windows 7 Professional |
| Memory | 8GB |
| SKU | RF2OCRDE5DXF |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
RUGGED DESIGN. FUNCTIONAL FORM.
We designed the RX10 Tablet with the latest Intel Core M Processors, providing optimum mobile performance, exceptional responsiveness and potentially limitless battery life. With a 10.1 inch full HD LumiBond® display plus IP65 and MIL-STD 810G certification, the RX10 fully rugged tablet is the perfect solution for mission critical work environments.
Thin and Light.
Size matters when it comes to mobility. That’s why we built the RX10 with a 10.1-inch display but kept it only 1.2kg and a slim 18.8mm thin. It is not only lightweight but also easy to carry with the integrated ergonomic handle and, with the hand-strap SnapBack, is designed to easily sit on one hand.
LumiBond® 2.0: Glove-Sensitive, Responsive & Resilient.
The RX10 utilises our revolutionary LumiBond® 2.0 technology with enhanced touch function (Wet-Touch, Glove or Pen mode) to achieve a display that is more readable, and offers better contrast and more crisp colours than any other rugged tablet display. By bonding the display glass with the touch panel and LCD, we’ve created a single pane that optimises both the durability and optical performance.
Ultra-fast 4G LTE, WiFi & GPS.
We packed the RX10 with the latest technologies to help you get your job done. Designed to be used in the field, your RX10 can be configured with 4G LTE mobile data. Every RX10 includes the latest 802.11ac WiFi for data transfer. The RX10’s dedicated GPS offers enhanced search capacity, faster location positioning and improved accuracy over competitors’ embedded GPS designs.
We designed the RX10 Tablet with the latest Intel Core M Processors, providing optimum mobile performance, exceptional responsiveness and potentially limitless battery life. With a 10.1 inch full HD LumiBond® display plus IP65 and MIL-STD 810G certification, the RX10 fully rugged tablet is the perfect solution for mission critical work environments.
Thin and Light.
Size matters when it comes to mobility. That’s why we built the RX10 with a 10.1-inch display but kept it only 1.2kg and a slim 18.8mm thin. It is not only lightweight but also easy to carry with the integrated ergonomic handle and, with the hand-strap SnapBack, is designed to easily sit on one hand.
LumiBond® 2.0: Glove-Sensitive, Responsive & Resilient.
The RX10 utilises our revolutionary LumiBond® 2.0 technology with enhanced touch function (Wet-Touch, Glove or Pen mode) to achieve a display that is more readable, and offers better contrast and more crisp colours than any other rugged tablet display. By bonding the display glass with the touch panel and LCD, we’ve created a single pane that optimises both the durability and optical performance.
Ultra-fast 4G LTE, WiFi & GPS.
We packed the RX10 with the latest technologies to help you get your job done. Designed to be used in the field, your RX10 can be configured with 4G LTE mobile data. Every RX10 includes the latest 802.11ac WiFi for data transfer. The RX10’s dedicated GPS offers enhanced search capacity, faster location positioning and improved accuracy over competitors’ embedded GPS designs.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Tjunction | 95 °C |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 4.5 W |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Stepping | F0 |
| Scenario Design Power (SDP) | 3.5 W |
| Processor threads | 4 |
| Processor series | Intel Core M-5Y Mobile series |
| Processor package size | 30 x 16.5 mm |
| Processor operating modes | 32-bit, 64-bit |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor code | SR23Q |
| Processor cache type | L3 |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Configurable TDP-down frequency | 0.6 GHz |
| Processor ARK ID | 84672 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Processor model | M-5Y71 |
| Processor cores | 2 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor family | Intel® Core™ M |
| Processor generation | Intel® Core™ m-5xxx |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | No |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | HD Graphics 5300 |
| Maximum graphics card memory | 16384 MB |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Micro HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Device type | Tablet PC |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | MIL-STD-810G, MIL-STD-461F, e-Mark |
| Performance | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Technical details | |
| Device type | Tablet PC |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Small Business Advantage (Intel® SBA) | Yes |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black, Grey |
| Processor manufacturer | Intel |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Bundled software | - Getac Utility - Getac Camera - Adobe Reader - Getac Barcode Manager |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 1.00 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Smart Response Technology version | 1.00 |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel Small Business Advantage (SBA) version | 1.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Small Business Advantage (Intel® SBA) | Yes |
| Battery | |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2160 mAh |
| Battery life (max) | 8 h |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 280 mm |
| Depth | 18.8 mm |
| Height | 245 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | No |
| Bundled software | - Getac Utility - Getac Camera - Adobe Reader - Getac Barcode Manager |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD-810G, MIL-STD-461F, e-Mark |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -21 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 71 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Other features | |
| Processor ARK ID | 84672 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | BGA 1234 |
| Processor family | Intel® Core™ M |