We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac GSSEX8 internal solid state drive 256 GB PCI Express NVMe
SKU
GSSEX8
Category: Internal Solid State Drives
| SSD capacity | 256 GB |
|---|---|
| NVMe | Yes |
| Component for | Notebook |
| Interface | PCI Express |
| SKU | GSSEX8 |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
Getac S410 Spare Main Storage with canister is designed to provide you the ease of installation and allow you to remove your confidential data when your device is sent for service.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Compatible products | S410 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Compatible products | S410 |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Laptop |
| Weight & dimensions | |
| Width | 107 mm |
| Weight | 90 g |
| Height | 8 mm |
| Depth | 26 mm |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| Other features | |
| Compatible products | S410 |