We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac GMPFXU laptop accessory Laptop screen protector
SKU
GMPFXU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
LCD screen protection film, PET, L 345.7 x W 195.3mm
Category: Laptop Accessories
| Product type | Notebook screen protector |
|---|---|
| SKU | GMPFXU |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
This screen protection film is cut precisely to fit the device and is easy to install and remove without leaving a sticky residue. With anti-glare coating, it not only protects the screen from the rigors of daily use but also help diffuses light on the screen and reduces glare, providing effortless readability for displayed information under common ambient lighting conditions.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Width | 195.3 mm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Depth | 345.7 mm |
| Features | |
| Product type | Laptop screen protector |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Brand compatibility | Getac |
| Screen protector type | Anti-glare screen protector |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 195.3 mm |
| Depth | 345.7 mm |