We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac GCMCU3 battery charger AC
SKU
GCMCU3
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
X500 External Dual-Bay Main Battery Charger, 1.2kg, US
Category: Battery Chargers
| Batteries included | No |
|---|---|
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source type | AC |
| SKU | GCMCU3 |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
Getac X500 External Dual-Bay Main Battery Charger is designed to charge up to 2 main batteries at the same time, it provides you the benefit of charging and storage of 2 main batteries together when there is limited space and power sockets.
| Features | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Number of batteries supported | 2 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 13.05 V |
| Output current | 2.4 A |
| Battery | |
| Batteries included | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 72.5 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |