We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac F110 G6 Intel® Core™ i5 256 GB 29.5 cm (11.6") 8 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro Black, Grey
SKU
FP21Z4JI14MA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
11.6" FHD IPS (1920 x 1080), Intel Core I5-1135G7, 8 GB DDR4, 256 GB SSD, Wi-Fi 6 AX201, Thunderbolt 4, Bluetooth, Windows 10 Pro
Category: Tablets
| Display | 11.6" |
|---|---|
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Memory | 8GB |
| SKU | FP21Z4JI14MA |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The new fully-rugged F110 offers an office computer‘s power and functional diversity without compromising a tablet’s slim form factor and easy vehicle-mounted operation. Its 11.6-inch screen delivers a very comfortable touchscreen or split-screen experience, while cutting-edge connectivity enables a superbly productive workday.
REAL-TIME PERFORMANCE
The new F110 delivers more power, enhanced data storage, improved battery capability, and faster connectivity, minimizing your workday’s wait time, lag time, and downtime. Its 11th-gen Intel® Core™ Processor with integrated Intel® Iris® Xe Graphics can handle anything a tablet might be asked to do, while its new PCIe Solid State Drive (SSD) reads and loads nearly five times faster than its predecessor.
CUTTING-EDGE CONNECTIVITY
The F110 offers the newest and fastest wired and wireless connection options available. Thunderbolt™ 4 offers 40Gbps data sharing with other devices, while Wi-Fi 6 (802.11ax) offers nearly five times speedier WLAN connectivity than the previous generation, and more reliability in dense deployments. The new Bluetooth 5.2 standard enhances connectivity with various Low-Power Wide-Area (LPWA) devices, while Wireless WAN with integrated GPS/GLONASS receiver, incorporating the latest Sierra Wireless module, delivers advanced air interface connectivity, including LTE-Advanced (LTE-A).
USER-FRIENDLY DESIGN
The F110 is designed for convenience. Its thin and light chassis, with optional hard handle and strap, make it very easy to carry, while its new and 25% brighter 11.6-inch touchscreen (up to 1,000 nits) with Getac’s proprietary LumiBond® 2.0 technology makes it easy to read and use (via finger, glove, or stylus), in sunlight and rain. Also available is a new enhanced-capacity battery option, delivering significant performance gains over previous generations.
WORK-FRIENDLY ACCESSORIES
The F110’s custom accessories, all designed and manufactured by Getac, include an office dock, rotating hand strap with kickstand, and a new detachable keyboard, offering the ease and comfort of typing without compromising ruggedness or mobility. Legacy interface compatibility is also available to those who need it, so you can enjoy the hardware upgrades you need and want without losing anything.
FRICTIONLESS SECURITY
Convenience also extends to the F110’s security features, which offer all the measures expected of an industrial device without disruption, hindrance, or friction with your work. Gone are the F110’s battery and storage drive covers, enabling easy tool-less removal of the hot-swappable batteries and the SSD for data sharing and security. Added is a new camera privacy shutter, while the expansion slot has been relocated from the device’s back to its side, making assorted multifactor security measures, such as fingerprint scanning and RFID scanning, more easily accessed.
NEXT-GEN RUGGED
Getac is a dedicated rugged device specialist, with our new F110 built to exacting standards. Its fully-rugged chassis is now even more resistant to shock, spill, vibration, and drop resistance without damage or disruption. Military-grade certification, with the new MIL-STD-810H standard, guarantees extreme and improved temperature operability from -29°C to +63°C (-20°F to 145°F), with its ingress protection has also been upgraded with the new IP66 rating, guaranteeing complete resistance to dust, and improved water tolerance.
REAL-TIME PERFORMANCE
The new F110 delivers more power, enhanced data storage, improved battery capability, and faster connectivity, minimizing your workday’s wait time, lag time, and downtime. Its 11th-gen Intel® Core™ Processor with integrated Intel® Iris® Xe Graphics can handle anything a tablet might be asked to do, while its new PCIe Solid State Drive (SSD) reads and loads nearly five times faster than its predecessor.
CUTTING-EDGE CONNECTIVITY
The F110 offers the newest and fastest wired and wireless connection options available. Thunderbolt™ 4 offers 40Gbps data sharing with other devices, while Wi-Fi 6 (802.11ax) offers nearly five times speedier WLAN connectivity than the previous generation, and more reliability in dense deployments. The new Bluetooth 5.2 standard enhances connectivity with various Low-Power Wide-Area (LPWA) devices, while Wireless WAN with integrated GPS/GLONASS receiver, incorporating the latest Sierra Wireless module, delivers advanced air interface connectivity, including LTE-Advanced (LTE-A).
USER-FRIENDLY DESIGN
The F110 is designed for convenience. Its thin and light chassis, with optional hard handle and strap, make it very easy to carry, while its new and 25% brighter 11.6-inch touchscreen (up to 1,000 nits) with Getac’s proprietary LumiBond® 2.0 technology makes it easy to read and use (via finger, glove, or stylus), in sunlight and rain. Also available is a new enhanced-capacity battery option, delivering significant performance gains over previous generations.
WORK-FRIENDLY ACCESSORIES
The F110’s custom accessories, all designed and manufactured by Getac, include an office dock, rotating hand strap with kickstand, and a new detachable keyboard, offering the ease and comfort of typing without compromising ruggedness or mobility. Legacy interface compatibility is also available to those who need it, so you can enjoy the hardware upgrades you need and want without losing anything.
FRICTIONLESS SECURITY
Convenience also extends to the F110’s security features, which offer all the measures expected of an industrial device without disruption, hindrance, or friction with your work. Gone are the F110’s battery and storage drive covers, enabling easy tool-less removal of the hot-swappable batteries and the SSD for data sharing and security. Added is a new camera privacy shutter, while the expansion slot has been relocated from the device’s back to its side, making assorted multifactor security measures, such as fingerprint scanning and RFID scanning, more easily accessed.
NEXT-GEN RUGGED
Getac is a dedicated rugged device specialist, with our new F110 built to exacting standards. Its fully-rugged chassis is now even more resistant to shock, spill, vibration, and drop resistance without damage or disruption. Military-grade certification, with the new MIL-STD-810H standard, guarantees extreme and improved temperature operability from -29°C to +63°C (-20°F to 145°F), with its ingress protection has also been upgraded with the new IP66 rating, guaranteeing complete resistance to dust, and improved water tolerance.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Docking connector type | Getac 30-pin |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Thunderbolt technology | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Device type | Tablet PC |
| Protection features | Vibration proof, Drop resistant, Water resistant, Dust resistant, Temperature proof |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Built-in stylus pen storage | Yes |
| Performance | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Tablet PC |
| Protection features | Vibration proof, Drop resistant, Water resistant, Dust resistant, Temperature proof |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black, Grey |
| Processor manufacturer | Intel |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Pen | |
| Stylus pen | Yes |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Idle States | Yes |
| Embedded options available | No |
| Battery | |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2680 mAh |
| Power | |
| AC adapter power | 90 W |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 314 mm |
| Depth | 207 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 1.52 kg |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -29 - 63 °C |
| Storage temperature (T-T) | -51 - 71 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Intel |
| SSD interface | PCI Express |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |