We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac A140 G2 256 GB 35.6 cm (14") Intel® Core™ i5 8 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro Black
SKU
AM22Z4QIXDXX
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
A140 G2, 14" TFT LCD Touchscreen, Intel Core i5-10210U, Intel UHD Graphics, 8GB DDR4, 256GB PCIe NVMe SSD, Gigabit Ethernet, Intel Wi-Fi 6 AX201, Bluetooth 5.0, Windows 10 Pro
Category: Tablets
| Display | 14" |
|---|---|
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Memory | 8GB |
| SKU | AM22Z4QIXDXX |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
SEE MORE. DO MORE.
The Getac fully rugged tablet A140 delivers exceptional performance, industry-leading security and a spacious 14″ display, with wide viewing angles, that provides more room to get things done, with less scrolling. A host of convenient carrying and mounting options makes it ideal for maximum mobile productivity.
Maximum Performance
The A140 is designed for maximum mobile performance and productivity. Powered by available cutting-edge Generation Intel® Core™ i5 and i7 processors, the A140 brings greater computing and GPU performance with reduced power consumption, ideal for situations where complex tasks require blistering speed. Up to 1TB of PCIe SSD storage offers all the room and speed for data-intensive applications.
Brilliant 14” Sunlight Readable Display
The A140 features a brilliant 14”, sunlight readable display. With available Full HD IPS (800 NITs) and HD (1000 NITs) screens, you can see everything clearly, even in challenging environments.
LumiBond® 2.0- Better, Brighter, Stronger
Responding effortlessly to your every touch, our revolutionary LumiBond 2.0 touch screen technology bonds the display glass with the touch panel and LCD, creating a single panel that is more durable and readable, and offers better contrast and more crisp colors. The A140 features several advanced touch modes that allow operation in the rain, with gloves on and using the included hard-tip stylus, ideal for capturing signatures and taking more precise notes on drawings, maps or forms.
Dual Batteries for Long-lasting Battery Life
The A140’s unique, hot-swappable dual-battery design allows for potentially uninterrupted battery life, uninterrupted battery life. This allows you to swap new batteries in and out without ever shutting down.
Uncompromised Mobility
The A140 fully rugged tablet provides a host of convenient carrying and mounting options to adapt to the way you work. The optional multi-function hard handle acts as a kickstand while working and a sturdy way to grab the tablet and go. An available slim-profile vehicle dock maximizes cab space and supports tri-pass through ports for connection to high-gain GPS, WWAN and WLAN roof mounted antennas.
Configurable & Purpose Built
The A140 is designed to be a purpose-built tool with a host of configurable options to fit your workflow. We know that no two jobs are the same, which is why we built a completely optional machine to give you options like barcode reader, dedicated GPS, LAN, serial ports and more.
Security Redefined.
Experience a robust suite of security features, including multi factor authentication, to protect against malicious threats and intrusions.
Ultra-Fast Connectivity
The A140 integrates high-speed wireless communication technologies so you can stay connected online.
Built to Survive
Only Getac manufactures rugged tablets down to the chassis. The A140 was engineered to protect the tablet against drops, shocks, spills, vibration, dust, liquid and more. The A140 has been independently tested and certified to MIL-STD 810H, IP65 and MIL-STD-461G standards.
The Getac fully rugged tablet A140 delivers exceptional performance, industry-leading security and a spacious 14″ display, with wide viewing angles, that provides more room to get things done, with less scrolling. A host of convenient carrying and mounting options makes it ideal for maximum mobile productivity.
Maximum Performance
The A140 is designed for maximum mobile performance and productivity. Powered by available cutting-edge Generation Intel® Core™ i5 and i7 processors, the A140 brings greater computing and GPU performance with reduced power consumption, ideal for situations where complex tasks require blistering speed. Up to 1TB of PCIe SSD storage offers all the room and speed for data-intensive applications.
Brilliant 14” Sunlight Readable Display
The A140 features a brilliant 14”, sunlight readable display. With available Full HD IPS (800 NITs) and HD (1000 NITs) screens, you can see everything clearly, even in challenging environments.
LumiBond® 2.0- Better, Brighter, Stronger
Responding effortlessly to your every touch, our revolutionary LumiBond 2.0 touch screen technology bonds the display glass with the touch panel and LCD, creating a single panel that is more durable and readable, and offers better contrast and more crisp colors. The A140 features several advanced touch modes that allow operation in the rain, with gloves on and using the included hard-tip stylus, ideal for capturing signatures and taking more precise notes on drawings, maps or forms.
Dual Batteries for Long-lasting Battery Life
The A140’s unique, hot-swappable dual-battery design allows for potentially uninterrupted battery life, uninterrupted battery life. This allows you to swap new batteries in and out without ever shutting down.
Uncompromised Mobility
The A140 fully rugged tablet provides a host of convenient carrying and mounting options to adapt to the way you work. The optional multi-function hard handle acts as a kickstand while working and a sturdy way to grab the tablet and go. An available slim-profile vehicle dock maximizes cab space and supports tri-pass through ports for connection to high-gain GPS, WWAN and WLAN roof mounted antennas.
Configurable & Purpose Built
The A140 is designed to be a purpose-built tool with a host of configurable options to fit your workflow. We know that no two jobs are the same, which is why we built a completely optional machine to give you options like barcode reader, dedicated GPS, LAN, serial ports and more.
Security Redefined.
Experience a robust suite of security features, including multi factor authentication, to protect against malicious threats and intrusions.
Ultra-Fast Connectivity
The A140 integrates high-speed wireless communication technologies so you can stay connected online.
Built to Survive
Only Getac manufactures rugged tablets down to the chassis. The A140 was engineered to protect the tablet against drops, shocks, spills, vibration, dust, liquid and more. The A140 has been independently tested and certified to MIL-STD 810H, IP65 and MIL-STD-461G standards.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Tjunction | 100 °C |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| System bus rate | 4 GT/s |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Processor threads | 8 |
| Processor package size | 46 x 24 mm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor codename | Comet Lake |
| Number of execution units | 24 |
| Configurable TDP-down frequency | 0.8 GHz |
| Processor ARK ID | 195436 |
| PCI Express configurations | 1x4, 2x2, 1x2+2x1, 4x1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | i5-10210U |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics 620 |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Performance | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Tablet PC |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Processor manufacturer | Intel |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Battery | |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3220 mAh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter input voltage | 100-240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 369 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 32.5 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -29 - 63 °C |
| Storage temperature (T-T) | -51 - 71 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| Processor ARK ID | 195436 |
| Processor manufacturer | Intel |
| SSD interface | PCI Express |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |