We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GBC MC59 Coil Spiral Punch and Binding Machine Capacity 450 A4 Sheets
SKU
4410057
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
MC59 Coil Spiral Punch and Binding Machine Capacity 450 A4 Sheets
- Binds up to 450 (70gsm) sheets at a time using a 50mm coil
- Punches up to 20x sheets at a time (70gsm)
- Binds A4 and A3 portrait documents
- Manual double handle punch
- Crimper tool included
- Easy to access high volume clippings tray
- Compatible with 5:1 metal coils/spirals
- Non-slip rubber feet
- Robust metal construction
Category: Binding Machines
| SKU | 4410057 |
|---|---|
| EAN | 5028252643405 |
| Manufacturer | GBC |
| Availability | Out of Stock |
Constructed from durable metal, the GBC MC59 is designed to handle large sheet volumes with ease. It combines a punch capacity of up to 20 (70gsm) sheets with a binding capability of up to 450 x A4 sheets (50mm coil) using an electric inserter, ensuring efficient and reliable document processing. Silver colour.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Coil binding machine |
| Method of control | Electric/Manual |
| Format | A4 |
| Media weight | 70 g/m² |
| Maximum paper width | 29.7 cm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Punch holes quantity | 59 |
| Punch capacity | 20 sheets |
| Binding capacity | 450 sheets |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 403 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 162 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Technical details | |
| Product type | Coil binding machine |
| Method of control | Electric/Manual |
| Format | A4 |
| Media weight | 70 g/m² |
| Maximum paper width | 29.7 cm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Punch holes quantity | 59 |
| Punch capacity | 20 sheets |
| Binding capacity | 450 sheets |