We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GBC Lamination Pouch A4 High Speed 80 Micron
SKU
IB049033
- Lamination protect your documents from dirt, liquid and moisture, standard rigidity
- Glossy finish for enhanced colour
- Rounded edges pouches for effective sealing and a clean, attractive finish
- Arrow sign shows which direction to load pouch into laminator to prevent misfeeds
- All HighSpeed Pouches feed on the long edge to save time
- Available in A4 size for use with A3 Laminators only
- Pack of 100
- 216x303mm (A4)
Category: Laminator Pouches
| SKU | IB049033 |
|---|---|
| EAN | 0013465049033 |
| Manufacturer | GBC |
| Availability | Out of Stock |
Suitable for use with any A3 size laminator, A4 HighSpeed laminating pouches feed in along the long edge for fast, accurate loading and up to a 30% quicker laminating time. Helpful alignment guides, micron width icons and directional load arrows ensure perfect loading. Ideal for when time is of the essence! 80 micron. A4 format.
| Features | |
|---|---|
| Surface finish | Glossy |
| Country of origin | China |
| Thickness | 0.16 mm |
| Format | A4 |
| Product colour | Black, Red |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 223 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package depth | 308 mm |
| Package weight | 1.17 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Surface finish | Glossy |
| Package width | 223 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package depth | 308 mm |
| Country of origin | China |
| Format | A4 |
| Cover thickness | 80 µm |
| Colour | |
| Product colour | Black, Red |
| Packaging data | |
| Package width | 223 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package depth | 308 mm |
| Package weight | 1.17 kg |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |