We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GBC Lamination Pouch A4 High Speed 100 Micron
SKU
3747525
- Lamination protect your documents from dirt, liquid and moisture, standard rigidity
- Glossy finish for enhanced colour
- Rounded edges pouches for effective sealing and a clean, attractive finish
- Arrow shows which direction to load pouch into laminator to prevent misfeeds
- All HighSpeed pouches feed through on the long edge to save time
- Available in A4 size, for use with A3 Laminators only
- Pack of 100 pouches
- 216x303mm (A4)
Category: Laminator Pouches
| SKU | 3747525 |
|---|---|
| EAN | 0033816055346 |
| Manufacturer | GBC |
| Availability | Out of Stock |
Suitable for use with any A3 size Laminator, A4 HighSpeed Laminating Pouches feed in along the long edge for fast, accurate loading and up to 30% quicker laminating time. Helpful alignment guides, micron width icons and directional load arrows ensure perfect loading. Ideal for when time is of the essence! 100 micron, gloss. A4 format.
| Features | |
|---|---|
| Surface finish | Glossy |
| Country of origin | China |
| Thickness | 0.2 mm |
| Format | A4 |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 223 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Width | 216 mm |
| Height | 303 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Surface finish | Glossy |
| Package width | 223 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Country of origin | China |
| Format | A4 |
| Cover thickness | 100 µm |
| Colour | |
| Product colour | Transparent |
| Packaging data | |
| Package width | 223 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |