We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GBC Lamination Pouch 54x86mm 250 Micron
SKU
3740430
- Lamination protect your documents from dirt, liquid and moisture, standard rigidity
- Glossy finish for enhanced colour
- Rounded edges pouches for effective sealing and a clean, attractive finish
- Pack of 100 pouches
Category: Laminator Pouches
| SKU | 3740430 |
|---|---|
| EAN | 0338160307562 |
| Manufacturer | GBC |
| Availability | Out of Stock |
A range of sizes and laminate weights specifically designed for a range of applications including visitor cards, licence cards and publicity material. 54x86mm. 250 micron gloss. Pack size: 100.
| Features | |
|---|---|
| Surface finish | Glossy |
| Material | Polyethylene |
| Country of origin | China |
| Thickness | 0.5 mm |
| Format | 54x86 |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 59 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Width | 54 mm |
| Height | 86 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Surface finish | Glossy |
| Package width | 59 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Country of origin | China |
| Format | 54x86 |
| Cover thickness | 250 µm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package width | 59 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |