We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GBC ClickBind Spine A4 34R 8mm
SKU
387302E
- Environmentally friendly: made from polypropylene, ClickBindTM spines are fully recyclable
- Editable and reusable: simply unzip the spine of bound documents to remove or replace individual pages, or use the spine again for a new document
- ClickBind is an easy, modern and stylish choice for document binding.
Category: Folder Binding Accessories
| SKU | 387302E |
|---|---|
| EAN | 0013465387302 |
| Manufacturer | GBC |
| Availability | Out of Stock |
Binding doesn't get any easier! Designed for use with ClickBind machines and compatible with any WireBind system, GBC ClickBind spines add a stylish and durable finish to any document. Documents fold back fully for photocopying, and you can quickly edit them using a special tool to unzip the spine. Colour: frosted clear. Spine: 8mm. For up to 45 sheets. A4 format. Pack size: 50.
| Features | |
|---|---|
| Spine width | 8 mm |
| Country of origin | China |
| Format | A4 |
| Maximum capacity | 45 sheets |
| Material | Plastic |
| Product colour | Translucent |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Technical details | |
| Spine width | 8 mm |
| Country of origin | China |
| Format | A4 |
| Maximum capacity | 45 sheets |
| Material | Plastic |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Translucent |
| Packaging data | |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package height | 321 mm |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |