We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson Zirkona Passive holder Tablet/UMPC Black
SKU
7160-1261
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Zirkona 4” Diamond Plate with Large Joiner and AMPS/NEC Plate
- Mounts to various overhead guard leg profiles such as rectangular and roll formed
- Includes large joiner with AMPS and NEC mounting hole patterns to mount countless docks, cradles and other peripherals
- Small form factor to secure light weight devices up to 8 lbs in a material handling shock environment
- Easy to install no-drill mounting solution with ample adjustability to accommodate operator comfort and ease of use
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 7160-1261 |
| EAN | 0041898990349 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
When it comes to mounting lightweight devices turn to our diamond plate mounts for a quick reliable solution that provides ample adjustability to accommodate operator comfort and ease of use.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Built-in charger | No |
| Power | |
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 144.3 mm |
| Depth | 146.1 mm |
| Height | 63.5 mm |
| Weight | 1.22 kg |