We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson QADJ-UPPER-M mounting kit Black Silver, Steel
SKU
QADJ-UPPER-M
Category: Mounting Kits
| SKU | QADJ-UPPER-M |
|---|---|
| EAN | 0041898986960 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Inserts into:
- 7” Lower Tube (Item No. DS-LOWER-7)
- 9” Lower Tube (Item No. DS-LOWER-9)
- 13” Lower Tube (Item No. DS-LOWER-13)
- Any Vehicle Base that has a welded lower tube
Features:
- Heavy gauge steel construction for long-term durability
- Black powdercoat finish for maximum corrosion resistance
- Any Motion Attachment can be mounted on top of the Upper Pole
- Convenient lever controls left/right rotational adjustments and height adjustments.
- Wrench is not needed for adjustments.
- Set-collar can be used to stabilize height while rotational adjustments are made.
- Limited Lifetime Warranty
- 7” Lower Tube (Item No. DS-LOWER-7)
- 9” Lower Tube (Item No. DS-LOWER-9)
- 13” Lower Tube (Item No. DS-LOWER-13)
- Any Vehicle Base that has a welded lower tube
Features:
- Heavy gauge steel construction for long-term durability
- Black powdercoat finish for maximum corrosion resistance
- Any Motion Attachment can be mounted on top of the Upper Pole
- Convenient lever controls left/right rotational adjustments and height adjustments.
- Wrench is not needed for adjustments.
- Set-collar can be used to stabilize height while rotational adjustments are made.
- Limited Lifetime Warranty
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Silver, Steel |
| Height adjustment range | 55 - 146 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.5 kg |
| Width | 89 mm |
| Depth | 203 mm |
| Height | 210 mm |