We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1488-90 holder Passive holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
7160-1488-90
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Samsung Galaxy XCover Pro Cradle (no electronics)
- Designed for the Samsung Galaxy XCover Pro 6 inch rugged smartphone without accessories
- Access to all control buttons and camera while docked
- Simple, one-handed operation:
- Insert bottom of the smartphone into the cradle, push top of the smartphone against top clip until clip engages
- To remove, push up on top clip with thumb and pull smartphone out of cradle
- AMPS mounting pattern – compatible with Zirkona
- Minimal design for weight reduction
- Cradle can be mounted on a flat surface
- Cradle design is compatible with Samsung’s built-in Near Field Communication (NFC); scan NFC cards while the Samsung phone is in the cradle
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | 7160-1488-90 |
| EAN | 0041898991315 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
The XCover Pro cradle keeps your phone safe and lets you access all the features that comes with the phone.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Suction cup |
| Orientation | Vertical |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 86.4 mm |
| Depth | 43.2 mm |
| Height | 180.3 mm |
| Weight | 80 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |