We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1488-00 holder Passive holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
7160-1488-00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Samsung Galaxy XCover Pro Charging Cradle with Bare Wire Lead
- Designed for the Samsung Galaxy XCover Pro 6 inch rugged smartphone without accessories
- 5-36V power input range to support a wide range of mobile applications
- Access to all control buttons and camera while docked
- Charging Cradle design is compatible with Samsung’s built-in Near Field Communication (NFC); scan NFC cards while the Samsung phone is in the charging cradle
- Simple, one-handed operation:
- Insert bottom of the smartphone into the cradle, push top of the smartphone against top clip until clip engages
- To remove, push up on top clip with thumb and pull smartphone out of cradle
- POGO pin connector and internal power supply provides power to charge the Samsung phone while docked
- AMPS mounting pattern – compatible with Zirkona
- Minimal design for weight reduction
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | 7160-1488-00 |
| EAN | 0041898990752 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
The XCover Pro Charging Cradle features POGO Pin connector, an internal power supply provides power to charge the Samsung phone while docked. Use one hand to quickly install or remove the phone from the cradle.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Suction cup |
| Orientation | Vertical |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Built-in charger | Yes |
| Power | |
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 86.4 mm |
| Depth | 43.2 mm |
| Height | 180.3 mm |
| Weight | 80 g |