We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1390-01 holder Mobile phone/Smartphone Grey
SKU
7160-1390-01
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
VESA 75 x 75 mm, 88.9 x 139.7 x 57.2 mm, 500 g, Grey
- Mounts to 7160-1386 for additional mounting options on the forklift
- Includes VESA 75mm mounting hole pattern to accommodate countless docks, cradles, and other peripherals
- Small form factor to secure lightweight devices up to 5 lbs in a material handling shock environment
- All axes range of motion in X axis (left/right), Y axis (front/back) and Z axis (up/down)
- Easy to install mounting solution with no drilling required and ample adjustability to accommodate operator comfort and ease of use
Category: Holders
| Product colour | Grey |
|---|---|
| Proper use | Car/Indoor |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | 7160-1390-01 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Expand mounting options on your Caterpillar GC55K forklift. The 7160-1390-01 adds versatility and mounting locations when used with the 7160-1386 Caterpillar GC55K Cab Bracket. Greater flexibility to better suit your solution. The unique brake system within the joiner allows for movement without having to use two hands on the mount.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Grey |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 139.7 mm |
| Height | 57.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |