We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1385-01 mounting kit
SKU
7160-1385-01
- Reduce the risk of damaging the dash, help disperse the weight of the device and add extra reinforcement with the included back plate
- No need to fight installing extra hardware with an easy to install back plate
- Small form factor to secure light weight devices up to 6 lbs at full horizontal extension
- Push and twist quick release base and multiple quick adjust handles in order to optimize device position and provide easy removal
- Utilized as a drilled solution to virtually mount anywhere or adapts to Gamber-Johnson OEM specific no drilling required options to perfectly align with your mounting needs
- Includes VESA 75mm mounting hole pattern to accommodate countless docks, cradles and other peripherals
Category: Mounting Kits
| SKU | 7160-1385-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Multi-Function Pivot Mount, 2" Extension, VESA 75mm Mounting Plate with Back Plate Mount your lightweight device virtually anywhere to your dash with this solution. It features multiple adjustment points allowing your device to be placed at a comfortable and ergonomic position.
| Technical details | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Maximum weight capacity | 2.72 kg |
| Product colour | Black |
| Other features | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 630 g |
| Width | 76.2 mm |
| Depth | 224.8 mm |
| Height | 76.2 mm |