We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1356 mounting kit
SKU
7160-1356
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Zirkona 2" to 3" Pole Mount with AMPS/NEC Mounting Plate
- Mounts to any size cylindrical poles or tubular style overhead guard legs varying between 2" and 3" in diameter
- Includes large joiner with AMPS and NEC mounting hole patterns to mount countless docks, cradles and other peripherals
- Small form factor to secure light weight devices up to 8 lbs in a material handling shock environment
- Easy to install mounting solution with no drilling required and ample adjustability to accommodate operator comfort and ease of use
Category: Mounting Kits
| SKU | 7160-1356 |
|---|---|
| EAN | 0041898992930 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Expand your mounting location options by connecting your solution to multiple sizes of cylindrical poles, handles, or tubular style overhead guard legs.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1 kg |
| Width | 132.1 mm |
| Depth | 158.8 mm |
| Height | 94 mm |