We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1313-01 holder Passive holder Tablet/UMPC Black
SKU
7160-1313-01
- Designed for the Samsung Galaxy Tab Active2 and Tab Active3 rugged tablet with rugged case
- Access to all control buttons and camera while docked
- AMPS mounting pattern – compatible with Zirkona
- Minimal design for weight reduction
- Cradle design is compatible with Samsung’s built-in Near Field Communication (NFC); perform tasks with another NFC device without taking the Samsung tablet out of the cradle
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 7160-1313-01 |
| EAN | 0041898989244 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Samsung Galaxy Tab Active2/Active3 Cradle
This cradle is compatible with Samsung Galaxy Tab Active2 and Tab Active3 as it’s the ultimate choice for drivers who want to keep things simple. At just 0.5 lbs/ 0.2 kg, the cradle keeps your tablet safe and lets you access all the features you love about your Samsung. The camera, stylus, and all your tablet ports can be used while it's safely docked in the cradle.
This cradle is compatible with Samsung Galaxy Tab Active2 and Tab Active3 as it’s the ultimate choice for drivers who want to keep things simple. At just 0.5 lbs/ 0.2 kg, the cradle keeps your tablet safe and lets you access all the features you love about your Samsung. The camera, stylus, and all your tablet ports can be used while it's safely docked in the cradle.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab Active2, Galaxy Tab Active3 |
| Type | Passive holder |
| Product colour | Black |
| Certification | MIL-STD 810G, SAE J1455 |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab Active2, Galaxy Tab Active3 |
| Type | Passive holder |
| Product colour | Black |
| Built-in charger | No |
| Power | |
|---|---|
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 235.5 mm |
| Depth | 48.3 mm |
| Height | 144.3 mm |
| Weight | 200 g |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD 810G, SAE J1455 |