We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1302 mounting kit
SKU
7160-1302
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Peterbilt 389 Semi-Truck Dash Mount (No-Drill)
- Designed to attach into the panel of the 389 semi-truck in the switch area for optimum placement
- Intended to be paired with our Zirkona for big rigs selection to complete the solution
- Perfect for light weight tablets of phone mounts
- AMPS hole pattern to coordinate with many mounting options
- This semi-truck mount is a make and model specific solution is intended to iliminate the need for drilling additional holes into the dash
Category: Mounting Kits
| SKU | 7160-1302 |
|---|---|
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
The Peterbilt 389 is a no-drill mounting solution that will enable you to mount your tablet or other device to support your driving. ELD and other required devices can then be easily mounted close to the dash.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 159 g |
| Width | 635 mm |
| Depth | 635 mm |
| Height | 635 mm |