We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1257-01 holder Passive holder Keyboard Black
SKU
7160-1257-01
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Vertical Tablet Keyboard Mount - Tall Backplate
- Attaches with VESA Hole pattern to clevis
- Keyboard portion of the bracket can be adjusted 15 degrees forward or backward
- Four (4) mounting hole patterns to attach keyboard
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Keyboard |
| SKU | 7160-1257-01 |
| EAN | 0703674567069 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
When working in demanding material handling work environments, our rugged keyboard mount allows an operator to place their keyboard vertically for ease of use and adjust the mount up to 10 degrees for comfort. Tall backplate accommodates larger docks or cradles.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Keyboard |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Keyboard |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 406.4 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 127 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |