We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1216-09 mounting kit
SKU
7160-1216-09
- Color touch points are locations for quick adjustments
- Sleek, low profile design
- Effortless positioning
- New braking system allows for secure positioning at approximately every inch
- Trolley can quickly and easily be pushed to the secure position
- Front pivot control lever locks arm in secure positions every 21°
- Allows for computer/keyboard use between both driver and passenger position
- Works well in cars and SUV's
- Attaches to any center upper or console top palte with "smiley-face" hole pattern or 3 bolt hole pattern
- Trolley plate is extended to provide 4" (10.16cm) of additional length
- Designed to work with the Independent Display bracket assembly
Category: Mounting Kits
| SKU | 7160-1216-09 |
|---|---|
| EAN | 0041898992411 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Adjust your laptop with ease using the NEW Mongoose XLE from Gamber- Johnson. The Mongoose XLE is paired with a versatile clevis with various mounting patterns and an extended clevis plate, making it compatible with a wide variety of devices and easy to install to get back on the road.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black, Blue |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.63 kg |
| Width | 139.7 mm |
| Depth | 263.7 mm |
| Height | 88.9 mm |