We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1132-07 mounting kit Black
SKU
7160-1132-07
- Mount designed with the NEC and AMP's hole patterns to support your tablet or phone mount
- Designed for mounting in many vehicles
- Ability to adjust and then secure desired positioning
- Parts assembled using a thread locking glue at the warehouse
Category: Mounting Kits
| SKU | 7160-1132-07 |
|---|---|
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Zirkona Pivot Arm with 150mm Extension and VESA 75mm Mounting Plate
The Zirkona Pivot Arm Mount is designed for most commercial semi-trucks. This mount is built with versatility and durability in mind. It features multiple adjustable points that allow you to place your device at a comfortable viewing angle, and hold a tablet, phone or other device into the desired position
The Zirkona Pivot Arm Mount is designed for most commercial semi-trucks. This mount is built with versatility and durability in mind. It features multiple adjustable points that allow you to place your device at a comfortable viewing angle, and hold a tablet, phone or other device into the desired position
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.13 kg |
| Width | 58.4 mm |
| Depth | 203.2 mm |
| Height | 116.8 mm |