We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-0879 holder Passive holder Tablet/UMPC Black
SKU
7160-0879
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Quick Release Wall Mount for Getac F110 Docking Station
- Includes power supply holder and cable tie-down points
- To mount: align the tabs on the adapter plate with the alignment slots in the wall mount and slide the dock down into the slots until the release latch snaps into place
- To release: pull release latch forward and slide dock upward
- Steel with black powder coat finish
- Quick release feature – release entire docking station in seconds
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 7160-0879 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Orientation | Horizontal |
| Foldable | No |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Getac F110 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Getac F110 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 311 mm |
| Weight | 1.07 kg |