We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-0561 mounting kit
SKU
7160-0561
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Tube Overhead Guard Leg Clamp (2", 2.5" and 3")
Category: Mounting Kits
| SKU | 7160-0561 |
|---|---|
| EAN | 0889842165746 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
- Heavy gauge steel construction for long-term durability in a rugged environment
- Black powdercoat finish for maximum corrosion resistance
- Bracket allows system to be mounted on forklifts, reach trucks or order pickers with either a 2", 2.5" or 3" overhead guard leg
- Black powdercoat finish for maximum corrosion resistance
- Bracket allows system to be mounted on forklifts, reach trucks or order pickers with either a 2", 2.5" or 3" overhead guard leg
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.81 kg |
| Width | 209.6 mm |
| Depth | 95.2 mm |
| Height | 101.6 mm |