We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet FANT-06ACAX-8509-D-N network antenna Directional antenna N-type 8.5 dBi
SKU
FANT-06ACAX-8509-D-N
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2.4/5 GHz 8.5/9 dBi Wi-Fi Directional Antenna with 6 N-Type Male Connectors
Category: Network Antennas
| Antenna gain level (max) | 8.5 dBi |
|---|---|
| SKU | FANT-06ACAX-8509-D-N |
| EAN | 0195875405484 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
This 8.5 dBi (2.4 GHz) / 9 dBi (5GHz) vertically polarized antenna is well suited for use
outdoors, in warehouses, or in manufacturing environments where it must withstand exposure
to moisture and dust. This antenna features six dual band pigtails and N-Type connectors
outdoors, in warehouses, or in manufacturing environments where it must withstand exposure
to moisture and dust. This antenna features six dual band pigtails and N-Type connectors
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 8.5 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Vertical beam width (5 GHz) | 70° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 65° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 65° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 60° |
| Antenna gain (5 GHz) | 9 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8.5 dBi |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Connector gender | Male |
| Antenna type | Directional antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2.0: 1 max |
| Product colour | White |
| Antenna connector type | N-type |
| Antenna gain level (max) | 8.5 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Vertical beam width (5 GHz) | 70° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 65° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 65° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 60° |
| Antenna gain (5 GHz) | 9 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8.5 dBi |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 45 mm |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 8.5 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Antenna type | Directional antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2.0: 1 max |
| Vertical beam width (5 GHz) | 70° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 65° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 65° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 60° |
| Antenna gain (5 GHz) | 9 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8.5 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Colour | |
| Product colour | White |