We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fellowes 59038 mouse pad Green
SKU
59038
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Earth Series Mousepad - Leaves, 0.20 x 22.90 x 20.30 cm, 100 g
- Protect your desktop and enhance mousing performance with the Earth SeriesTM optical and laser mouse friendly mousepads
- Mousepad made of 85% post-consumer recycled content
- Packaging card made from 100% post-consumer recycled material and printed with soy-based ink
- Durable and easy to clean surface
- Rubber base keeps mousepad firmly in place all day whilst protecting desktop from scratches
Category: Mouse Pads
| Product colour | Green |
|---|---|
| SKU | 59038 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Availability | Out of Stock |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Material | |
| Material | Plastic, Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Image |
| Non-slip base | Yes |
| Design | |
| Gaming mouse pad | No |
| Surface coloration | Image |
| Material | Plastic, Rubber |
| Product colour | Green |
| Performance | |
|---|---|
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Image |
| Material | Plastic, Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| Product colour | Green |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Sustainability | |
| Recycled package material | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 229 mm |
| Depth | 203 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |