We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fellowes 53171 binding cover A4 Plastic, PVC Blue, Transparent 100 pc(s)
SKU
53171
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1.5mm Thermal Leathergrain Back Binding Cover
Category: Binding Covers
| SKU | 53171 |
|---|---|
| EAN | 0077511531712 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Availability | Out of Stock |
- Quick and easy - a time-friendly way to give any document a perfect ""book"" finish
- Neat and flat, making documents ideal to store, carry around and post
- Create a professional finish without punching holes into your document
- Clear PVC Front and Leatherboard Back
- Pack size of 100
- Suitable for use with the Fellowes Helios thermal binding machines
- Also available in 3mm and 6mm cover sizes
- Neat and flat, making documents ideal to store, carry around and post
- Create a professional finish without punching holes into your document
- Clear PVC Front and Leatherboard Back
- Pack size of 100
- Suitable for use with the Fellowes Helios thermal binding machines
- Also available in 3mm and 6mm cover sizes
| Features | |
|---|---|
| Maximum capacity | 15 sheets |
| Material | Plastic, PVC |
| Format | A4 |
| Product colour | Blue, Transparent |
| Technical details | |
| Maximum capacity | 15 sheets |
| Weight & dimensions | |
| Width | 298 mm |
| Thickness | 0.150 mm |
| Height | 212 mm |
| Format | A4 |
| Depth | 9 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Blue, Transparent |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Material | |
| Material | Plastic, PVC |