We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Evolis Sig200 Bundle 12.7 cm (5") Black, White TFT
SKU
ST-CE1075-2-UEVL-MB1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Bundle Sig200 Signature Pad with signoSign/2 licence, 5", TFT, 640 x 480, USB
- 5’’ (12,8 cm) full-color display with integrated palm-rest
- Self-sufficient slideshow with up to 10 pictures
- No special pen required (cheap replacement available)
- Secure mode to display the signature on the screen in real-time
- Unique RSA-signature creation and RSA-encryption methods inside the pad
- Signature capturing with 500 Hz 4D samples and 1.024 pressure stages (x, y ,z ,t)
- Battery-free pen with changeable pen tip
- Delivery comes with completely assembled USB cable, pen and cord
Category: Signature Capture Pads
| SKU | ST-CE1075-2-UEVL-MB1 |
|---|---|
| EAN | 5715328149519 |
| Manufacturer | Evolis |
| Availability | Out of Stock |
Sig200 signature pad makes your signing processes easy, efficient and attractive. Its ultra-ergonomic design, patented pen technology and the RTP sensor with a special foil surface provide a comfortable, paper-like writing experience. In addition, its large color screen can display content that contributes to promoting your company’s brand image, ideal for countertop and office applications.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display type | TFT |
| Native resolution | 640 x 480 pixels |
| Touchscreen technology | Resistive touchscreen |
| Working area | 100 x 75 mm |
| Design | |
| Product colour | Black, White |
| Pen | |
|---|---|
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Battery-free pen | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 191 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 320 g |