We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EVGA 600 B1 power supply unit 6 W Black
SKU
100-B1-0600-K3
- High Amperage Single-Rail design for maximum power and efficiency
- 80 PLUS Bronze certified, with 85% efficiency or higher under typical loads
- Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection)
Category: Power Supply Units
| Purpose | PC |
|---|---|
| Total power | 6 W |
| SKU | 100-B1-0600-K3 |
| EAN | 4250812404503 |
| Manufacturer | EVGA |
| Availability | Out of Stock |
Ready for 4th Generation Intel Core Processors (C6/C7 Idle Mode)
With price and performance in mind, the EVGA 600B is the best value power supply for your next build on a budget. With 80 Plus Bronze standard, over 80% efficiency under typical loads, the EVGA 600B is a great choice. Combining 600W of continuous power and Single +12V High AMP rail design, gain maximum power and efficiency while staying protected with a series of multiple safety protections all bundled into one!
With price and performance in mind, the EVGA 600B is the best value power supply for your next build on a budget. With 80 Plus Bronze standard, over 80% efficiency under typical loads, the EVGA 600B is a great choice. Combining 600W of continuous power and Single +12V High AMP rail design, gain maximum power and efficiency while staying protected with a series of multiple safety protections all bundled into one!
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 6 W |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cabling type | Non-Modular |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 140 mm |
| Height | 84 mm |
| Weight | 1.81 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |