We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergonomic Solutions TabPOS Tablet & mPOS Floorstand for Dock and Charge
SKU
SPDC003-EU-32
- Provides stable floor-mounted support for TabPOS Dock & Charge enclosures
- Enables freestanding tablet use for self-service, assisted selling, or mobile POS applications
- Compatible with Apple and Samsung tablets, plus accessories like hand and shoulder straps
- 30° tilt angle for ergonomic interaction and accessibility
- Includes power supply tailored for EU standards (Type C plug)
- 5-year warranty on metal parts and 2-year warranty on plastic parts
Category: POS System Accessories
SpacePole TabPOS, Dock and Floor mount only, for Dock and Charge Frame
| Features | |
|---|---|
| Product type | POS Stand |
| Product colour | White |
| Material | Plastic |
| Cable management | Yes |
| Compatibility | Galaxy Tab A, Galaxy Tab S, iPad, iPad Air, iPad Pro |
| Brand compatibility | Universal |
| Lock type | Push lock |
| Height adjustment | No |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 363 mm |
| Depth | 363 mm |
| Height | 1087.4 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 474 mm |
| Package height | 474 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 474 mm |
| Package height | 474 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Technical details | |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Compliance certificates | REACH |
| Version | 1.0 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8473308000 |