We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergonomic Solutions TabPOS Tablet & mPOS Floor stand, SP2, 1000mm, with TabTilt
SKU
SPM138-02
- Compatible with TabPOS frames and TabTilt options
- 90° tilt for enhanced ergonomics and device visibility
- 210° top rotation for easy operator-customer interaction
- Supports screen sizes from 7” to 12.9” using the VESA 40 x 40 standard
- Sturdy 1000mm design for ergonomic device placement
- 5-year warranty
Category: POS System Accessories
SP2 Floor Stand, 1000mm with TabTilt
| Features | |
|---|---|
| Product type | POS Stand |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Minimum VESA mount | 40 x 40 mm |
| Maximum VESA mount | 40 x 40 mm |
| Angle of rotation | 210° |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | No |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 1062.9 mm |
| Weight | 8.55 kg |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 474 mm |
| Package height | 474 mm |
| Package weight | 2.05 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 474 mm |
| Package height | 474 mm |
| Package weight | 2.05 kg |
| Technical details | |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Compliance certificates | REACH |
| Version | 1.1 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8473308000 |