We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergonomic Solutions SpacePole Payment Verifone P630 DuraTilt™ SP1, 120mm (with handle)
SKU
VER630-D-02
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Verifone P630 DuraTilt™ SP1, 120mm (with handle)
- Designed for the Verifone P630, also working for Verifone P200 & P400
- 10°-70° tilt for improved ergonomics and security
- 210° rotation for easy interaction between cashier and customer
- Secure the payment device and protect end-user personal information
- Easy installation of the ClickSafe lock
- With handle
- 5-year warranty
Category: POS System Accessories
| Material | Metal |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | POS mount |
| SKU | VER630-D-02 |
| EAN | 5715328222663 |
| Manufacturer | Ergonomic Solutions |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | SpacePole Payment |
| PDF URLs |
View PDF |
SpacePole DuraTilt is a stylish and durable payment mount designed to securely hold the Verifone P630, P200 and P400.
The tilting mechanism ensures smooth terminal operation, enhancing the overall customer experience.
The tilting mechanism ensures smooth terminal operation, enhancing the overall customer experience.
| Features | |
|---|---|
| Product type | POS mount |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Angle of rotation | 210° |
| Tilt angle range | 10 - 70° |
| Cable management | Yes |
| Compatibility | P630 |
| Brand compatibility | VeriFone |
| Lock type | ClickSafe |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 103.6 mm |
| Depth | 198.7 mm |
| Height | 217.2 mm |
| Weight | 920 g |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 138 mm |
| Package weight | 970 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 138 mm |
| Package weight | 970 g |
| Technical details | |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net weight | 233.7 kg |
| Pallet net height | 165 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Compliance certificates | REACH |
| Version | 3.0 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8473308000 |